Gönderen Konu: Cagdas 140x60x60 Ankara  (Okunma sayısı 108733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
  • Yer: Ankara
  • İtibar: 16
    • Çağdaş Son
  • Net su hacmi: 450 lt
Cagdas 140x60x60 Ankara
« : Nisan 03, 2012, 03:46:21 ÖS »
Herkeze merhaba,

2003 yılından beri yapmakta olduğum tuzlu su akvaryum hobisine 3 yıl verdiğim aradan sonra tekrar başlıyorum. Herşey 25 Şubat 2012 günü başladı. 3 senedir nasıl tekrar başlarım diye düşünüyordum, itiraf etmeliyim Türkiye'de bu hobi ile uğraşanları taktir ediyorum herşey oldukca pahalı. Dünyanın heryerinde pahalı bir hobi ama burda ayrı bir pahalı. Beni ençok sevindiren yurtdışınakileri aratmayan çok güzel forum siteleri olması. Umarım bende diğer hobicilere brdan yardım edebilirim sizlerin yardım ve önerilerinede herzaman ihtiyaç duymaktayım.

Evet hikayemize dönelim 25 Şubat'ta Ankara sitelerde başladı öykümüz. Bir süredir intenete 2. el tank fiyatlarına bakıyordum, satıcı arkadaşlardan birtanesi Sitelerde Ali usta diye birinden aldığını söyledi tankını. Tank hoşuma gitmişti ama 2.el için biraz pahalı gelmişti. Sitelere gidip yerinde görmek istedim tankları ve Ali usta ile tanıştım ve eve 140x60x60 lık bir tank ile döndüm.

Yandan:

Sump:

Su konusunda ne yapacağıma bir süre karar veremedim. İlk kurduğum tank da şanslıydım mesleğim gereği 18 ohm suya ulaşabiliyordum. Burda damacana kullananlar olduğunu duydum ama hem pahalıya gelecekti hemde güvenemedim. Sonunda bir RO sistem aldım. Malesef 19 lt yi 5 saatte dolduruyor. Tankın tamamını (yaklaşık 450 lt) doldurmak baya bir zaman aldı

Protein skimmer seçimi oldukca zorlu bir konu aceleye getirmek istemedim hala arayış içindeyim sanırım sonunda BM NAC-7 alacağım ama şimdilik forumdan bulduğum 2. el bir skimmer kullanıyorum oldkca yetersiz bir iki hafta içinde 2. el bir BM bulamazsam sanırım yeni birtane almam gerekecek.

Bir yandan su doldurmaya devam ediyorum,

daha önceki tanklarımda sayısız felaket ile karşılaştığım ve birçok salon, halı, parke feda ettiğim için bu sefer değişik ve biraz cesur ve akılsızca bir hareket yapıp tankı balkonda kurdum. İlk getirisi gider olması, ama bir çok götürüsü var kapalı balkon olmasına rağmen ısıtmak oldukca sorun şu anda iki 500W ısıtıcı var tankta. Elektirik parası sorun olsada bu hobiye başlarken bunu göze almıştım daha büyük sorun elektirik kesintileri ve tankın ısısının çok hızlı düşebilecek olması ileride bir jenaratör almak gerekebilir.

Resif ve deniz akvaryumlarında bence en önemli unsurlardan biri canlı kaya ve canlı kum. Bu konuda bilhassa canlı kaya konusunda birçok tankın yetersiz kaldığını gözlemliyorum 300-400 litrelik tanklarda 30-40 kg caı kaya kullananlar var bence bu boyuta bir tan en az 100 kg canlı kaya kaldırır. Bu konuda kesin bir kural olmadığını biliorum ama benim tecrübem nekadar kaya okadar az problem. Kum konusunda 5-6 cm olacak şekilde 40 kg canlı kum ve 47 kg argonit kullandım.

Kumların çokmesini beklerken bir yandan aydınlatma konusu beni düşündürmeye başladı. Daha önceki tanklarımda power compat kullanıyordum e çok memnundum burda birtürlü uygun armatür bulamadı. T5 aydınlatmaya bakarken gene forum lar sağolsun bir MH armatür buldum oldkca uyun fiyatlıydı. hala ek olarak T5 ya da LED düşünüyorum ama şimdilik 2x150 W MH ile (14000 K) idare ediyorum.

Armatürü tavana asmak oldukca zor oldu ama sonunda güzel bir görüntü olduunu düşünüyorum.

Sonunda kum oturdu e filtreleri çalıştırma zamanı geldi.

Filtreler vazifelerini yaptı ve suyumuz güzel bir görüntü aldı.

Canlı kaya bulmak oldukca güç bir ugraş, hele iyisini bulmak sanırım oldukca güç. İlk paketi internetten bir siteden aldım ve harika kayalar geldi. Keşke ellerinde daha fazla kaya olsaydı malesef sanırım hepsini ben aldım.

İkinci set gene farklı bir internet sitesinden geldi yanlız ilk setle uzaktan yakından alakası yoktu bu setin. Genede fena parçalar değildi. Şu anda toplam 60 kg canlı kaya bulunuyor tank içinde. ikinci setten sonra internet alımına ara veremeye kayaarı mümkünse görerek almaya karar verdim. halen 40 kg kadar kaya arıyorum.

Tüm bunları yaparken bu hobinin olmazsa olmazı test kitlerinden bahsetmedim çünkü malesef bugüne kadar hala kitlerim elime geçmedi. Seachem ürünlerini daha önce kullanmıştım gene bu ürünleri tercih ettim. Umarım yarın ya da öbürgün, elime geçer geçmez testleri yapacağım. Tuz olarak Tropic marine reef pro kullandım bitmeye yakın şimdi Red sea Reef extream aldım. Bakalım Calcium Magnesium ne oranlarda cıkacak testler gelince göreceğiz.

Sıcaklı: 25 C
 Tuzluluk: 1.025
 pH: 8.3

İlk mesaj için şimdilik bukadar, sıksık güncelemeyi umuyorum. sizlerin önerilrini ve desteklerini bekliyorm. Herkeze bol tuzlu günler.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2012, 03:50:29 ÖS »
16 Mart'ta dayanamayıp BM-NAC7 aldım. İyikide gidip görerek almaya karar vermişim bu sayede Ankara'da da güzel Akvaryumlar olduğunu öğrendim. Ekstrem akvaryuma ve tüm çalışanlara teşekkürler.

pH = 8.2
 Alkalinity = 3 meq/l = 8.5 dKH
 Phosphate <0.05
 Nitrit = 0.075 mg/l
 Nitrate = 5 mg/l
 Amonia = 0 mg/l
 temp = 24,5
 Salt = 1.025

Bu arada BM-NAC 7 yi benim sump a sokmak 1 saatimi aldı ölçüler tutuyor ama aleti döndürüp tanka sokacak yer yokmuş nerdeyse beceremiyordum son olarak herşeyi sump içinde birleştirdim ama nasıl temizliğini yapacağım bilemiyorum. Bir çaresini bulacağız artık.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2012, 03:53:02 ÖS »
24 Mart:
Temizlik ekibi ve yeni canlılarım:
 Tiger Cowrie - Cypraea tigris

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #3 : Nisan 03, 2012, 03:53:54 ÖS »
Bu arada Resimdeki floresan ampulden bulabileceğim bir yer bilen var mı acaba? Aydınlatma için şu anda MH 150W 14000K + 150W 15000K, ve 4x54W T5 kullanıyorum. MH 4 saat yanıyor 2xT5 mavi ve pembe 12 saat beyaz olanlar 10 saat yanıyor ileride zaman ları biraz değiştireceğim tavsiyelere acığım.

Balık koymak için sabırsızlanıyorum belki önümüzdeki haftasonu ilk balığımı koyabilirim.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2012, 03:55:30 ÖS »
26 Mart:
Sonunda T5 leride asabildim Eşim pek beğenmedi ama akvaryumun üstünde durmasından daha iyi oldu. Gerçi MH ların bir kısmını kapatıyor gibi oldu ama yer buna müsade etti belki ileride hepsini satıp yeni bir armatür alabilirim. Görüntü hakkında yorumları bekliyorum. Kablolara bir çare bulmam lazım biraz dağınık duruyorlar.

Kayaların son hali solda geri dönüşten gelen suyun kumu kaldırmaması için bir yığıntı vardı onu dağıttım, kalkacağı kadar kum kalktı zaten :

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #5 : Nisan 03, 2012, 03:59:15 ÖS »
Test sonuçları 28 Mart:

Biraz Resim:

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #6 : Nisan 03, 2012, 04:02:25 ÖS »
31 Mart:
Evet bugün benim tuzluluğu ölçmek için kullandığım aleti Ekstrem akvaryuma götürdüm ve acı gerçeği öğrendim benim tuz oranı felaket yüksek çıktı zaten bubble coral açılmayınca alamıştım neyse çok geç olmadan RO su ekleyerek tuz oranını düşürdüm hala yüksek sanırım ama bubble kendine gelmeye başladı. Bu arada ilk balıklarımıda aldım onları salmadan tuzoranını farketmek iyi oldu yoksa yazık olabilirdi. Durum şimdilik iyi görünüyor. Yarın bir test daha yapıp tuz oranını tekrar kontrol edeceğim. Bu aletleri yapıp satarken hiç mi dikkat etmiyorlar anlamadım. En kısa zamanda bir refraktometre yada dijital tuz ölçer almalıyım. Yüksek tuz oranı bir iki haftadır çok yüksek çıkan Ca u da açıklıyor.

Su değişiminden sonraki değerler:
 pH: 8.2
 KH: 10 dKH
 ammonium: 0
 Nitrate: <1 mg/l
 Nitrite: 0
 Phosphate: 0
 Tuz: 1.028
 sıcaklık: 25

Ca su değişiminden önce 560 çıkmıştı sanırım şimdi 500 civarıdır yarın test edeceğim. Tululuğuda 1.026 civarına çekeceğim.

Birazda resim koyalım:

Bubble Coral öncesi ve sonrası:

Anomen kendine gelmeye başaldı.

Çevrimdışı erkan candemir

• Tang
  • Yer: ankara
  • İtibar: 28
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2012, 04:37:59 ÖS »
güle güle seyredin. balkon size, soğutucu ve ısıtıcı olarak geri dönecek galiba. ama siz göze almışsınız nasıl olsa.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #8 : Nisan 03, 2012, 04:49:31 ÖS »
Evet balkon oldukca enteresan oldu komşular benden çok seyrediyor tankı :)

Çevrimdışı ArtaN

• Global Moderatör
  • Achilles
  • İtibar: 95
    • Arda ATAN
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #9 : Nisan 03, 2012, 04:58:23 ÖS »
Güzel bir tank çağdaş bey güle gele canlılarınızı büyütün. Bir kaç önerim olacak.

1) Kuledeki biobalların hepsini çıkarın. Pislik tutmaktan başka hiç bir işe yaramaz.
2) Sump'ı kötü tasarlamışsınız biraz değişiklik gerekiyor. PS için 25 cm su yüksekliği gerekli ve gereksiz olan bölmeleri çıkarırsanız iyi olur.
3) T5 leri bir öne bir arkaya gelecek şekilde koyarsanız çok daha iyi olur. Yani Metal halide ortada kalacak şekilde.
4) Daha fazla kaya eklemenize gerek yok. Şuan ki dekorasyon çok hoş duruyor.
5) Resimdeki florasan "PL-H".  Uygun kelvin değerlisini bulmanız imkansıza yakın.
6) Mobilyanızı iyi koruyun suya karşı pek dayanıklı değil aynı malzemeyi bende kullanıyorum pek memnun kalmadım.
7) Sump' ın arkasına bir adet fan yerleştirin içerideki havayı dışarı atsın yoksa nemlenme yapıp mobilyayı bozabilir.

Çevrimdışı ArtaN

• Global Moderatör
  • Achilles
    • Arda ATAN
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #10 : Nisan 03, 2012, 05:00:37 ÖS »
Birde kullandığınız dalga motorlarını ve sump motorunu yazarsanız tank için uygun olup oladığını yazabiliriz.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #11 : Nisan 03, 2012, 07:49:31 ÖS »
Yardımlar için çok teşekkürler, Dolap konusundan başlamak gerekirse bende biraz memnuniyetsizim, şimdilik kapak açık duruyor yoksa içeride acayip nem oluyor fan işe yarar sanırım. Geri dönüş motoru şimdilik sobo WP8000 ama bir aquabee6000 aldım yakında gelir. dalga motorları 2xresun wave maker 4000, birtane sobo 200M (bundan hiç memnun değilim elektirik kesilirse akış yönü değişebiliyor ve emmeye başlıyor yakında çıkarıp değiştireceğim. Işık konusunda bende isterim aslında ikisini öne almayı aa tavandaki kiriş durumu ve MH ın pozisyonu buna pek elvermiyor. MH biraz önde o yüzden onun önüne takacağım herşeyin yarısı akvaryumun dışında kalacak. genede bir çare arıyorum.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2012, 07:52:49 ÖS »
Biobalları yakında çıkaracağım durso sistemi için boru ısmarladım bugün yarın gelir sanırım.

Çevrimdışı ArtaN

• Global Moderatör
  • Achilles
    • Arda ATAN
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2012, 07:59:06 ÖS »
aquabee 6000 almakla iyi yapmışsınız Çağdaş bey. Düzgün bir dalga motoru alsanız iyi olur. Bütçe el veriyorsa bir tane vortech MP 60 güzel olur.

Çevrimdışı cagdason

• Morish
    • Çağdaş Son
Cagdas 140x60x60 Ankara
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2012, 08:15:42 ÖS »
Bir iki aa inşallah belki biri satarsa ondan alırım devamlı takip ediyorum.
Güncel bir iki resim kayalrın şeklini biraz değiştirdim ocularisler bir türlü anomen e girmiyor bakalım keyifleri olacakmı?