ArtaN
Ağustos 11, 2011, 10:23:05 ÖÖ Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 1756 | Yorumlar: 0Son 10 yıl içerisinde akıntıya verilen önem ciddi ölçüde arttı. Bunun sonucunda yeni akıntı motorları ihtiyacı doğdu. Ancak üreticilerin verilerinin hangi şartlar altında sağlandığını hiç birimiz bilmiyoruz. İşta bu noktada biz eşit şartlarda tüm akıntı motorlarını karşılaştırmaya çalışıcaz.

Test Sistemi

Tüm testlerimizi 1320 Litre hacimli bir tankda gerçekleştirdik. Akıntı motorlarını farklı açılarla yerleştirerek çıkan sonuçları ayrı ayrı karşılaştırdık. Akıntı miktarını ölçmek için Sontek 10-MHZ isimli cihazı kullandık. Çıkan sonuçları üreticilerin verileri ile karşılaştırarak tüketicileri kendileri için en uygun çözüme yönlendirebilceğimiz...
ArtaN
Ağustos 09, 2011, 03:38:21 ÖS Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 1567 | Yorumlar: 0

Tunzenin kısa süre önce normal akıntı ile türbilans arasındaki farkı açıklayan bir video yayınladı. Videonun ilk bölümlerinde teorik bilgilere yer verilirken ilerleyen bölümlerde türbilansın normal akıntıya göre üstünlüklerine yer veriyor. Test için Tunzenin dalga motoru ve Vortech kullanılmış. Video ya göre tunze daha fazla alana daha eşit bir akıntı yayar iken vortech daha düz ve zayıf bir akıntı yayıyor.

[ Guests cannot view attachments ]

Videoda ki görüntülere göre şunu söyleyebilirim; Tunzeler akvaryumun orta ve en uzak köşesine çok iyi yayılan bir akıntı verirken vortech bulunduğu bölgeye iyi yayılan bir akıntı sağlıyor. Tabi vortech in hangi modda çalıştığını bilmiyoruz. Farklı modlarda farklı sonuçlar ortaya çıkması muhtemel.

[url=http://www.youtub
...
ArtaN
Temmuz 27, 2011, 10:33:36 ÖÖ Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 1707 | Yorumlar: 1

Tropikal resifleri oluşturan en temel şey kuşkusuz güneştir. Fotosentetik mercanlar enerjilerinin büyük bir kısmını güneşden temin etmektedir. Ancak güneş ışınları bir çok zararlı UV ışın türleri içermektedir. Peki ama mercanlar nasıl oluyorda bu ışınlar ile başa çıkabiliyor? Sorunun cevabı mercanların büyüleyici iskeletlerinde saklı.

[ Guests cannot view attachments ]  
Sığ sularda yaşayan acropora türleri günün belirli saatlerinde suların çekilmesi ile birlikte açığa çıkar. Bu mercanları özel kılan şey güzel pastel renklere sahip olmasıdır. Sadece buda değil aslında sahip oldukları bu renkler gün ışığına doğrudan mağruz kalan bu güzel canlıları aynı zamanda koruyor.

Açık renkli mercanların hiç neden sığ sularda yaşadığını merak ettiniz mi ? Avusturalyalı bilim ...
ArtaN
Temmuz 12, 2011, 09:55:32 ÖÖ Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 1423 | Yorumlar: 0

Sizinde bildiğiniz gibi yeşil renkli mercanlar tek tek ele alındığında parlak fosforlu renkleri ile göz alıcıdır. Bu çekicilikleri sayesinde bir çok akvaristin tankında yer etmişlerdir. Oluşan bu talep yüzünden pek çok akvaryumcu ağırlıklı olarak yeşil mercanları getirmektedir. Ancak geriye dönüp tanklarımıza baktığımızda yeşil renklı mercanların tankımızda ne kadar ağırlıklı olduğunu görürüz.

[ Guests cannot view attachments ]

Günümüzde yeşil renkli mercanlar okadar çok satılıyor ki akvaryumlarımız yeşil renk ile kaplanmış diyebiliriz. Hatta pek çok hobicininde hedefinin yeşil ağırlıklı tanklar kurmak olduğuğunu görüyoruz. Ancak yeşil pigmete sahip olan bu canlıların diğer renkli mercanlara göre daha agresif olduğunuda biliyoruz. Bir diğer problem ise yeşil renk dışında sat...
ArtaN
Haziran 28, 2011, 07:59:44 ÖS Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 4209 | Yorumlar: 8

Tang türleri içerisinde esarete dayanamayan bazı türler vardır. Bu türlerden biride Achilles Tang dır. Bu yazıda da Achilles Tang hakkında önemli bilgiler vericeğim.
[ Guests cannot view attachments ]
Bilimsel Adı: Acanthurus achilles

Diet: Bitkisel

Davranış: Agresif

Reef Uyumu: Evet

En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

Bakım Seviyesi: Çok zor

Doğada Bulunduğu Bölge: Pasifik
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Besleme

Diğer tüm tang türleri gibi Achilles tang da otculdur. Algler ile beslenir. Ancak akvaryumda bazı hayvansal yemleride kabul edicektir. Şu ana kadar 3 tane Ac...
Sayfalar: 1 2 [3] 4 5