utkuarslan
Aralık 25, 2011, 06:03:24 ÖS Gönderen: utkuarslan
Görüntülenme: 1748 | Yorumlar: 0

Acropora mercanlari kompleks ihtiyaclari olan gizemli yaratiklar olup uzun sure once bu ihtiyyaclarindan birinin sudaki dusuk fosfat konsantrasyonu oldugu dusunulmustu. Ocak 2012de Journal of Experimental Marine Biology and Ecology'de Dunn et al. tarafindan yayinlanacak olan yeni bir calisma; A. muricata(A. formosa)'nin 0.5mg/l (ppm) fosfat konsantrasyonunda 0.2 veya 0.09mg/l konsantrasyonlarina oranla anlamli sekilde daha hizli gelistigini gosterdi.
[ Guests cannot view attachments ]

Calisma, ozet bolumunde yuksek fosfat seviyelerinin mercanlarin gelisim, iskelet yogunlugu, zooxanthellae (renk ile ilgili ) konsantrasyonu ve ureme gibi ozelliklerini de icine alan pek cok konuda etkisi olduguna dikkat cekerek basliyor. Jeremy Dunn ile kurulan iletisim sonucunda; bu calismanin beklenti-tahminleri...
ArtaN
Aralık 13, 2011, 09:51:43 ÖS Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 1353 | Yorumlar: 3
[ Guests cannot view attachments ]

Bir çok mercanı kendi bölgeleri için diğer mercanlarla savaşmaları ile biliriz. Ancak Coral Reef in tarafından yapılan bir araştırmaya göre Fungia Plate Coral gibi uzun polipli sert mercanların zehirli olan sünger türlerinden kaçtıkları tespit edilmiş. Araştırmayı yürüten Hoeksema ve Voogd mercanların, her hangi bir omurgasız ile olan etkileşimini ortaya koymak için deneyi gerçekleştirmiş.

Deney için en zehirliden daha az zehirliye doğru 4 farklı sünger türü seçilmiş. Bunlar; Callyspongia biru, Amphimedon paraviridis, Niphates olemda ve Aaptos suberitoides. Test için ise hareket etmeye müsayit olan anatomisi sayesinde fungia plate seçilmiş. Her bir plate in yanına agresiflik derecesi farklı olan süngerler yerleştirilmiş.

Aşş...
ArtaN
Eylül 18, 2011, 11:20:27 ÖÖ Gönderen: ArtaN
Görüntülenme: 1561 | Yorumlar: 4


[ Guests cannot view attachments ]


Resif akvaryumlarında demir in yararlı mı yoksa zararlımı olduğu hala tartışılmakta. Kimilerine göre yeşil renkli mercanlar için hayati öneme sahip, kimilerine göre ise kesinlikle tankda bulunmaması gereken bir element. Bazı firmalar direk demir katkısı çıkarırken bazıları iz elementi sıvılarının içerisine demir ekliyor. Aslında demirin dışardan eklenmesine gerek yoktur çünkü demir biz istemesekde tankımıza giriyor. Kullandığımız iz elementi katkılarının, tuzların, yemlerin ve hatta mercanlarımızı beslemek için kullandığımız planktonların içerisinde bile bol miktarda demir mevcut. Peki ama demir yararlımı yoksa zararlı mı? Bu soruya cevap vermek artık daha kolay. National Geographic in yayınladığı bir bildiride, Kingman resifinde artan...
mmoner
Ağustos 26, 2011, 11:58:16 ÖÖ Gönderen: mmoner
Görüntülenme: 1963 | Yorumlar: 3


[ Guests cannot view attachments ]

Bilimsel fraglama ile akıllı fraglar

Frag büyüklükleri ne kadar olmalı?

Makale; Dieter Brockmann, Ph.D.

Coral magazin 2011 Eylül Ekim sayısından alıntıdır.


Tuzlu su hobisinin tahmin edilen yıllık 11-12 milyon tür canlı sert mercan ihtiyacını karşılayan ticari hacmin şu anda yüz milyonlarca dolar değerinde olduğu bilinmektedir. Küresel ısınma ve diğer çevresel etkenlerden dolayı yok olmakta olan doğal mercan resifleri, bir yandan da doğadan toplan mercanlar nedeni ile daha da büyük tehlikeye sürüklenmektedir. Bu nedenle mercanların akvaryumlarda verimli şekilde çoğaltılması giderek daha önemli hale gelmektedir.

Günümüzde gerek resif hobisinde gerekse doğal resiflerin yeniden oluşturul...
mmoner
Ağustos 21, 2011, 01:39:18 ÖS Gönderen: mmoner
Görüntülenme: 1621 | Yorumlar: 2


[ Guests cannot view attachments ]

Fungiid ailesine mensup Fungia (Fungia Cycloseris) cinsi plate mercanının gün içinde gösterdiği üreme davranşına şahit oldum ve paylaşmak istedim.

Doğada genellikle az eğimli resif kenarlarında ve lagünlerle resifler arasındaki düz kum yataklarında bulunuan bu mercanlar, güçlü dalga ve akıntılardan korunan taneli veya kum tabanı tercih ediyorlar. Genç Fungia'lar büyüyene kadar genellikle bir kayaya veya mercana tutunup, büyüdükçe yuvalarından ayrılıyorlar. Tutunma davranışından kalan izleri tabanlarında gözlemleyebilirsiniz.

Fungia'lar resiflerdeki en renkli mercanlardan biridir. Ağırlıklı olarak; parlak mor, kırmızı, yeşil görülür. REnk varyeteleri içinde ; pembe,mavi,kahverengi, turuncu ve sarı desenler görülebilir.

...
Sayfalar: 1 [2] 3 4 5