Gönderen Konu: Flame Angelfish (Çeviri: mmoner)  (Okunma sayısı 2648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ArtaN

  • Global Moderatör
  • Achilles
  • *****
  • İleti: 1945
  • Age: 29
  • Yer: Ankara
  • İtibar: 95
    • Arda ATAN
Flame Angelfish (Çeviri: mmoner)
« : Ocak 15, 2012, 07:54:59 ÖS »
Balıklar arasında renkleri ve davranışları ile ön plana çıkan melek balıklarından en sevdiğim tür olan “Flame Angelfish” tanıtımını paylaşmak istedim.Flame Angelfish (Centropyge loriculus) (Günther,1874)

Olgun Boyu: 10 cm.

Ana vatanı: Batı, Güney ve Orta Pasifik suları.

En düşük tank hacmi: 76 litre

Resif uyumu: Şartlara bağlı olarak akvaryuma uyum sağlayamayıp uzun yaşamayabilir, fakat çoğunluğu sorunsuz olarak uyum sağlar. Nadiren bazı sert ve yumuşak mercanlara tehdit oluşturur. Kabuklulara zara vermezken bazı omurgasız türleri ile iyi geçinmeyebilir.

Flame Angel; tuzlu su hobicileri tarafından sürekli talep edilen ve özel ilgi gören bir türdür. İlk zamanlarda dayanıklı bir balık olarak kabul edilse de, günümüzde belirli bölgelerden ithal edilen canlılarda uyumsuzluk ve kısa yaşam süreleri görülmektedir. Kendi tür bireylerine karşı saldırgan olduğu gibi, benzer büyüklüğe ve forma sahip diğer türlere de sataşabilir. Eğer sakin, kendi halinde bir resif ortamına eklemeyi düşünürseniz, eklenecek son balık olarak görülmelidir. Angelfish’ lerin diğer türlerinde de görülen “LPS ve Tridacna Clam didikleme huyu” görülebilir. Ayrıca bazı yumuşak mercan poliplerini yediği ve zoaları yokladığı da görülmüştür.Pigmy (cüce) Angelfish (melek) (Centropyge ve Paracentropyge) türü hakkında kısa bilgiler...

Bolca saklanma mağaraları bulunan hafif yosun kaplı resif tankları, bu balıkların mutlu olmaları için bulunmaz bir ortamdır. Türün üyelerinin çoğu diatom ve döküntüleri didikleyerek beslenir. Doğada yemek listelerinde mercanlar olmamasına rağmen, mercan salgılarını sindirebilirler. Özellikle LPS türleri buna çok müsait canlılardır, içinde cüce melek olan bir tankta LPS mercanlarınız açmıyorlarsa büyük ihtimalle bu balık rahatsız ediyordur. Ayrıca anemonların ağız çevresini didikledikleri ve buradan atılan anemon artıkları ile beslendikleri de görülmüştür. Ölmek üzere olan anemon ve mercanları yediklerine de rastlanmıştır. Zoalar, tüp kurtları ve yılbaşı ağacı kurtları uzantıları da bu türlerin tehdidi altındadır.

Cüce melek türlerinin bu tür belirgin davranış kalıpları olduğu görülmekte ise de bunların her balıkta ortaya çıkmayacağını da belirtmek gerekir. Örnek vermek gerekirse; “Cherub” Melek balığı çoğu sert ve yumuşak mercanlara zarar vermeden resif tankında bakılabilir. Fakat aynı türden başka bir balık, tam tersi bir davranış gösterip işi mushroomlara saldırmaya kadar vardırabilir. Bu yüzden resif tankına eklenecek Cüce Melek türleri her zaman riski de beraberinde getirecektir.


Bu balıkların en az rahatsız edeceği mercanlar; yüksek derecede ihtiyotoksik ve tatsız olan türlerdir (http://perweb.firat.edu.tr/personel/yayinlar/fua_1672/1672_57012.doc). Lemnalia (Cauliflower Coral), Sinularia, Sarcophyton (Leather), Cladiella (Colt Coral), Paralemnalia (Tree Coral) ve Efflatounaria türleri bu mercanlar arasında sayılabilir.

Cüce Melek türleri Tridacna Clam’lerinin çeperlerini didiklemekle de sabıkalıdırlar, bu istiridyelerin salgılarını lezzetli bir yemek olarak görürler. Eğer istiridyeniz sürekli kapalı duruyorsa, bunun nedeni tankınızdaki Cüce Melek türü olabilir. Bu balıkların tank hacmi büyüdükçe ve düzenli beslenmeleri yapıldıkça daha az sorun çıkarttıkları görülmüştür. Ufak marul parçaları ve nori verilmesi mercan didiklenmesinin bir nebze de olsa önüne geçebilir.Cüce melekler kendi başlarına 57 litrelik tanklarda bakılabilirler, fakat daha büyük tanklarda bakılması tavsiye edilmektedir. Bazı türler ufak tanklarda çok agresif davranıp diğer canlıların başına ekşiyebilir.

Kaynak:Reef Aquarium Fishes,Scott W. Michael,2005
Çeviri: Murat “mmoner” Öner

Bu da kendi çalışmam... 8)
Bütün yaramazlıklarına rağmen görsel olarak  büyüleyen türlerden biri olan "Flame Angel" ile olan tecrübelerinizi eklerseniz sevinirim…

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
Çeviri Grubu

Başlatan karaadam « 1 2 » Duyuru

15 Yanıt
3454 Gösterim
Son İleti Aralık 12, 2011, 10:37:33 ÖS
Gönderen: raptiye
3 Yanıt
1734 Gösterim
Son İleti Şubat 16, 2011, 11:44:24 ÖÖ
Gönderen: mertparlak
3 Yanıt
2389 Gösterim
Son İleti Mart 30, 2012, 08:06:26 ÖÖ
Gönderen: KEMAL ORGUCULER
2 Yanıt
3307 Gösterim
Son İleti Ağustos 01, 2011, 11:55:31 ÖÖ
Gönderen: mmoner
3 Yanıt
1963 Gösterim
Son İleti Ağustos 26, 2011, 07:59:59 ÖS
Gönderen: ArtaN