Gönderen Konu: Resif Akvaryumu Zararlıları(cyano, Aiptasia, Dino ) Arasındaki Simbiyotik İlişki  (Okunma sayısı 2717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ArtaN

  • Global Moderatör
  • Achilles
  • *****
  • İleti: 1945
  • Age: 29
  • Yer: Ankara
  • İtibar: 95
    • Arda ATAN
Bu yazının amacı Aiptasiya, Cyano ve dinoflagellate gibi zararlı canlıların birbirleri ile nasıl bir ilişki içerisinde bulunduğunu ortaya koymak için yazılmıştır.

Aiptasialar tropikal bölgelerde yaşayan ve bir çok türü olan anemonlardır. Bu anemonlar tıpkı mercanlar gibi ışıktan yararlanabilmek için zooxanthellae adındaki algleri bünyesinde bulundurur(Venn et al. 2008). Yine aiptasialar mercanlar veya balıklar için atılan yemleri de yiyebilir. Bu yemler kuru yem yada artemia gibi canlı yemde olabilir.

[ Guests cannot view attachments ]

Aiptasia lar ışık ile beslenebileceği gibi, karanlık ortamlarda besinin bol olduğu durumlarda yaşamını sürdürebilir. Deneylerde de bu iddia kanıtlanmıştır. Zira karanlık bir ortamda pvc boru içerisinde aiptasia lar yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Aiptasia ların dayanım gücü çok yüksektir. Çok kötü su şartlarını(sıcaklık, ph, tuzluluk ve hatta susuz bir ortamı) dahi tolere edebilirler.   

Aiptasia nın Beslenme Videosu


Aiptasia lar dayanıklılıklarının yanı sıra oldukça hızlı üreyebilen canlılardır. Suya sporlarını bırakır. Bu sporlar uygun bir yer bulduğunda yeni aiptasia lar meydana gelir. Eğer üremeleri kontrol edilmezse diğer mercanlar için risk oluşturmaya başlayabilir. Bu yüzden akvatistler, aiptasia ile mücadele etmek için iki farklı yol izlerler. Bunlar; kimyasal ve biyolojik mücadele yöntemleridir.

Aiptasia, Cyano ve Dinoflagellate Arasındaki Simbiyotik İlişki

Deney için, içerisinde aiptasia ların ve cyano bakterilerinin bulunduğu bir ortam yaratılıp gözlemlendi. Sonuç olarak, aiptasialar sadece cyano bakterilerin bulunduğu bölgelere yerleştiler. Sonuçlar net olarak aiptasia ların yerleşmek için özellikle cyano bakterilerinin üzerini seçtiğini göstermektedir. Bu iki canlı arasındaki simbiyotik ilişkinin nedeni cyano bakterilerinin yaydığı nitrojen translokasyon(Amonyum ve Amonyak) larına bağlanabilir. Dahada açık olarak ifade etmek gerekirse; bu iki canlı birbirleri lehine bir ortam oluşturur ve birlikte çoğalırlar.

Bu ilişkiye örnek resimler

[ Guests cannot view attachments ]

[ Guests cannot view attachments ]

[ Guests cannot view attachments ]

Cyano bakteriler sahip oldukları nitrojenaz enzimi sayesinde, Amonyağı(NH3) diazot(N2) gazına çevirir(Postgate 1998). Bu sırada amonyak glütamik asit ile özümsenir. Bunun sonucunda ortaya protein çıkar.Bu proteinler ise aiptasia lar tarafından kullanılabilir. Bir başka değişle Cyano bakteriler çoğalabilmek için karbondioksit ve diazot a ihtiyaç duyar. Bu besinleri üretirken ortaya aiptasia lar tarafından besin olarak kullanılabilecek proteinler sentezlenir. Aiptasialar bu besinleri kullanarak çoğalır ve atık olarak gliserol gibi organik bileşikler meydana getirir. Otaya çıkan giliserol, dinoflagellate in ana besin kaynaklarından biridir. Tabi bu döngü sırasında azotun eksikliği döngünün tamamlanmasına engel olabilir.

Aiptasia ve cyano bakterisi arasındaki simbiyotik ilişki sadece besin bağlamında değildir. Aiptasia nın bünyesinde hücre içi zoocyanellae ler bulunmaktadır. Bu sayede aiptasia lar amonyağı bile kendisine besin olarak kullanabilmektedir. Aşağıdaki şekilde bunun nasıl gerçekleştiği gösterilmektedir.

[ Guests cannot view attachments ]

Sonuç

Aiptasia mücadelesinde cyano bakterilerini yok edilmesi yararlı olacaktır. Bu sayede aiptasia nın sevdiği yüksek azotlu ortam ortadan kaldırılmış olacaktır. Bunun sonucu olarak aiptasia nın üremesi ciddi oranda duracaktır.

Sonuç olarak Cyano - Aiptasia ve dinoflagellate arasında birbirine bağlı bir ilişki vardır. Cyano, Aiptasialar için besin sağlarken, Aiptasia ise dinoflagellate için besin sağlamaktadır.

advancedaquarist sitesinden derlenmiştir

Çeviri: Arda Atan
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2012, 09:00:42 ÖS Gönderen: PeGaSuS »

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
26 Yanıt
6024 Gösterim
Son İleti Aralık 07, 2013, 04:23:05 ÖS
Gönderen: Horizon
10 Yanıt
3244 Gösterim
Son İleti Ağustos 13, 2011, 12:47:22 ÖÖ
Gönderen: G.S.İ
21 Yanıt
4948 Gösterim
Son İleti Nisan 05, 2012, 07:13:35 ÖÖ
Gönderen: KEMAL ORGUCULER
0 Yanıt
804 Gösterim
Son İleti Nisan 12, 2012, 08:45:58 ÖS
Gönderen: ArtaN
7 Yanıt
2242 Gösterim
Son İleti Şubat 18, 2014, 04:07:32 ÖS
Gönderen: Horizon