Gönderen Konu: Resif Akvaryumunda Fosfat Artışının Nedenleri  (Okunma sayısı 2558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ArtaN

  • Global Moderatör
  • Achilles
  • *****
  • İleti: 1945
  • Age: 29
  • Yer: Ankara
  • İtibar: 95
    • Arda ATAN
Resif Akvaryumunda Fosfat Artışının Nedenleri
« : Nisan 13, 2012, 06:15:45 ÖS »

[ Guests cannot view attachments ]

Yemler akvaryumdaki fosfatın birinci kaynağıdır. Bu yazıda gerek, akvaryuma atılan yemlerden kaynaklanan fosfatı gerekse ,diğer fosfat kaynaklarını inceleyeceğiz. Bunun yanında hangi yemlerin ne kadar fosfat içerdiği ve bunun yanında protein bakımından ne kadar zengin olduğunu ölçmeye çalışacağız.

Fosfat resif akvaryumları için en az kalsiyum ve karbonat kadar önemli bir iyon dur. Yüksek fosfat seviyelerinde mercanların renklerinde kayıplar ve fotosentetik bir çok organizmaların büyümeleri gözlemlenir. Bu yüzden akvaryuma girecek olan fosfat miktarı devamlı olarak kontrol edilmelidir.  Bu kontrol yollarına yazı içerisinde değinmekten ziyade akvaryumdaki fosfat artışının nedenleri üzerinde durulacaktır. Deneyler sırasında fosfatı ölçmek için Hanna'nın elektronik fosfat testinden yararlanılmaktadır.

Yemlerin İçerisinde Neden Fosfat Var?

Akvaryumdaki fosfatın kaynağını anlamak için ilk önce kullandığımız yemleri inceleyelim. Öncelikle yemlerin içerisindeki fosfatı önlemek mümkün değildir. Çünkü fosfolipitler hücre zarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hatta her hücrenin içerisindeki DNA nın  molekülleri arasında fosfat bağı(şekil1) vardır. Eğer bu bağ olmasaydı zaten yemde olamazdı. Bunun yanısıra, hücreler ATP enejisini ADP ye çevirirken ortaya fosfat çıkmaktadır(Şekil2).
şekil1
[ Guests cannot view attachments ]

şekil2
[ Guests cannot view attachments ]

Kısaca, yem olarak kullandığımız proteinlerin içerisinde fosfat bulunur. Bu yüzden içerisinde fosfat olmayan besleyici bir yem yapılamaz.

Hangi Yemin İçerisinde Ne Kadar Fosfat Var?

Test sonuçlarına geçmeden önce fosfor ve fosfat arasındaki ilişkiye değinmek istiyorum. Fosfor, fosfat iyonunun ortasında bulunan bir atomdur. Kısaca fosfor ve fosfat doğru orantılıdır. Yani akvaryumdaki fosfor oranı ölçülerek ne kadar fosfat bulunduğu, tıpkı metre ve inç birimlerinin birbirine dönüştürülmesi gibi hesaplanabilir.

Test Sonuçları:

Kuru Yemler
[ Guests cannot view attachments ]

Dondurulmuş Yemler
[ Guests cannot view attachments ]

Marketlerde Satılan Yemler
[ Guests cannot view attachments ]

Yemlerin Akvaryumdaki Fosfat Dengesine Etkisi

Şimdi sıra tablolardaki verileri yorumlamaya geldi. İlk olarak akvaryuma yem atıldığında olacaklar üzerinde duralım. Çoğu akvarist akvaryuma attığı yemin balıklar tarafından yenildiği için suda fosfat oluşmayacağını düşünür. Ancak bu doğru değildir.

Yukarıda da belirtildiği gibi yem yiyen bir balık yüksek miktarda fosfat alır. Peki ama balık bu fosfatı ne yapıyor? Eğer bu yemi yiyen balık yetişkin(artık büyümüyor)  ise aldığı bu fosfatı suya geri bırakır. Büyümekte olan balıklar ise yedikleri yem ile birlikte aldıkları fosfatın bir kısmını yeni dokular oluşturmak için kullanır, gerisini suya bırakır. Örneğin; bir alabalık çiftliğinde hızla büyüyen balıklar yemin içerisindeki fosfatın %72-82 sini bünyelerine katıp geri kalanını suya geri bıraktığı gözlemlenmiştir. Buna benzer bir başka çalışmada ise; balıklar tarafından geri atılan bu fosfatın direk olarak alg ler tarafından kullanıldığı gözlemlenmiş.

Akvaryumda Yemleme İle Yükselen Fosfat Miktarı

Günlük olarak yemleme ile birlikte akvaryumumuz daki fosfat artışını hesaplamamız mümkündür. Hesaplayabilmek için kullanılan yemlerin ne kadar fosfat içerdiğini bilmemiz gerekir.

Aşağıdaki tabloda ki veriler 380 Litre net su hacmine sahip bir akvaryum baz alınarak oluşturulmuştur.

[ Guests cannot view attachments ]

Sonuçlar şaşırtıcı şekilde yüksek çıktı. Eğer hiç bir müdahale yapılmaz ise günde 10 kez yem atılarak fosfat da ciddi bir atış meydana gelmekte.

Akvaryuma Giren Fosfatın Diğer Nedenleri

Akvaryuma sadece yemler ile fosfat girmemektedir. Fosfatın yükselmesinin sebebi tuzlu su hazırlamakta kullanılan su da olabilir. Düşük kalitedeki RO cihazlarından çıkan sular bile fosfatın yükselmesine sebep olabilir. Örnek üzerinden gidecek olursak; her gün tank hacminin %1 i kadar su buharlaştığını varsayalım. RO çıkışındaki suyun fosfatını da 0.05 kabul edelim. Her buharlaşan su yerine eklenen bu su günlük akvaryumda 0.0005 ppm fosfat artışı getirir. Ancak bu artış yemlemenin yanında oldukça küçük(40 ila 600 kat arası daha az) kalır. Ancak musluk suyu kullanımında fosfat değeri 5ppm gibi aşırı yüksek değerlere çıkabilir. İşte bu yüzden RO cihazı kullanımı önemlidir.

Sonuç

Akvaryumda kullandığımız yemler fosfatın ana sebebidir. Dondurulmuş yemler ile kuru yemler arasında fosfat açısından çok fazla bir fark görünmemektedir. Ancak bazı yemler sahip oldukları yüksek proteine rağmen düşük fosfat içermektedir. Bu yüzden protein oranı yüksek ve fosfat değeri daha düşük olan yemlerin tercih edilmesi yararlı olacaktır. Örneğin karides iyi bir yem olarak öne çıkıyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise büyümekte olan genç balıklar yemler ile aldıkları fosfatın büyük bir bölümünü kullanır. Eğer sadece yetişkin balıklar besliyorsanız, attığınız yemin içerisindeki fosfatın çok büyük bir bölümü dışkı ile tekrardan suya karışacaktır. Son olarak RO cihazı kullanarak tanka diğer yollardan fosfat girmesini önleyebilirsiniz.

Çeviri: Arda Atan

advancedaquarist'den derlenmiştir
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2012, 06:24:43 ÖS Gönderen: PeGaSuS »

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
26 Yanıt
4937 Gösterim
Son İleti Şubat 26, 2011, 09:10:14 ÖS
Gönderen: Deniz
0 Yanıt
1752 Gösterim
Son İleti Şubat 16, 2011, 12:00:26 ÖS
Gönderen: ArtaN
8 Yanıt
1991 Gösterim
Son İleti Mayıs 20, 2012, 03:12:51 ÖS
Gönderen: ArtaN
5 Yanıt
2009 Gösterim
Son İleti Mayıs 18, 2012, 01:30:05 ÖS
Gönderen: kar_delen6
1 Yanıt
911 Gösterim
Son İleti Haziran 05, 2012, 07:10:03 ÖS
Gönderen: erkan candemir