Gönderen Konu: CoralX Mercan kırığı dozlamak  (Okunma sayısı 44212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mmoner

• Tang
  • Yer: Bursa
  • İtibar: 38
    • Mahir ÖNER
Ynt: CoralX Mercan kırığı dozlamak
« Yanıtla #285 : Nisan 06, 2015, 08:54:23 ÖS »
Havadaki CO2 veya saf olmayan su ile etkileşime giren AIO çökmeye başlar bu nedenle katkının verimi düşebilir, reaktörde veya dozlama kabında hava olmamalı. Reaktör ve kaynar su işinizi zorlaştıracak gibi görünüyor, Kullandığınız RO suyunun 0 TDS 6-7 PH arlığında olmasına da dikkat edin.

RO TDS değerim 0-3 arasında 5 den sonra reçine değişikliğine gidiyorum. PH ise 5.5 Ama yinede AIO nı reaktör içerisinde hazırlayabilir miyim anlayamadım. Kısaca kapta yaptığım işlemi reaktör içerisinde yapmak istiyorum ki daha az süre hava teması olsun. Sonra kapağını kapatıp faaliyete alacağım.

Kh ve Fosfat ölçümü yeterli, diğer elementler dengeli veriliyor. Tam doymuş AIO çözeltisinde 3700 civarı TDS ölçersiniz . Buda 118 kh ve 840 Ca ya denk gelir, Mg' yi de arada bir kontrol etmekte fayfa var. Her türlü katkı yöntemine başlamadan önce iyonik dengenizi sağlamanız gerekir.

Elimdeki TDS 4200 gibi bir değer verdi reaktör çıkış ölçümde ama hatalı olabilir. Kh 7 Ph 8.5 tuz 1026 nitrit 0 amonyak 0,25 altında ölçülemiyor, fosfat 0,03 nitrat 5-10 arası

Kısaca önce doğru değerleri tutturmam gerekli ve ardından AIO dan performans beklemeliyim.

Doğru ayarı yakalamanız zor değil, olağanüstü aşırı dozlamalarda ve kazara dökülmelerde sadece pH' a dikkat edin ki bu da zor ihtimal, haftalık kH testi elzem çünkü yöntem bunun üzerine kurulu, diğer mineral dengelerini kendi kendine düzenliyor

O halde Kh ve Ph ölçümleriyle aşırı dozlama mümkün değil. diğer değerler zaten oturacak yerine.

XXL aynı zamanda karbon kaynağıdır, tanktaki biyolojik faaliyeti de geliştirir ve mercanların büyüme için ihtiyaçları olan maddeleri daha verimli şekilde kullanmalarını sağlar, Nitrat/Fosfat' ın düşmesi (ki bunlar mercan büyümesini yavaşlatan etkenlerden biridir) ve kH tüketiminin artmasından bunu anlayabilirsiniz.

O halde XXL için nitrat ve fosfatı bağlıyor diyebilirmiyiz? Bu koşullarda AIO ile beraber kullanımı daha uygun görünüyor. XXL günlük dozlama oranı neye göre belirleniyor peki? AIO daki gibi Kh dengesimi söz konusu yine?

Reaktör kullandığın için havayı dert etmene pek gerek yok, içindeki az havayı kolayca atabiliyorsun zaten.

XXL terim olarak "bağlamaz" ama Nitrat Fosfatın faydalı bakterilerce kullanılmasını sağlar. AIO ' da fosfatı bağlayarak düşürür.

Öte yandan; sene 2015 ve hala "bu katkı kH düşürüyor" yorumlarının gelmesi ilginç :)

Çevrimdışı Horizon

• Nemo
  • *
  • Yer: Istanbul
  • İtibar: 0
  • Boşver Cool!
    • Toygar Niron
    • Av ve Avcılık, Atıcılık,Balıkçılık Outdoor Malzemeleri
« Yanıtla #286 : Nisan 06, 2015, 09:04:15 ÖS »
Bazen çok basit sorular soruyor olabilirim. Çok fazla bilgi sahibi değilim öğrenmeye çalışıyorum.

AIO nın çalışma prensibinde fosfata ve nitrata ihtiyaç duyduğunu söylemişlerdi bana. Cihan Bey'in de bu nedenle akvaryuma fazladan balık girişi ve yemlemeyi arttırdığını okumuştum bir yerlerde.

ŞAyet AIO fosfatı sıfırlarsa ki siz de Kh ve Po ölçümü yapın dediniz nasıl bir yol izlenecek? yemleme mi arttırılacak yada fosfat mı dozlanmaya başlanacak?

XXL dozlama oranı konusunda nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Huzur Doğadadır!

Çevrimdışı karaadam

• Admin
  • Shark
  • Yer: ANKARA
  • İtibar: 57
    • Cihan Toprak
    • CoralX
  • Net su hacmi: 3000lt
« Yanıtla #287 : Nisan 06, 2015, 11:13:47 ÖS »
AIO fosfat bir nebze düşürür . Fosfat veya nitrata ihtiyaç duymaz.

XXL fosfat ve nitrat düşürür. Fosfat veya nitrata ihtiyaç duyar.
Fosfat veya nitrat olmaz ise Kh düşüşü yaşama olasılığınız var.
Korkumu aptallaştırır yoksa aptal mı korkaktır ? 

Çevrimdışı Horizon

• Nemo
  • *
  • Boşver Cool!
    • Toygar Niron
« Yanıtla #288 : Nisan 06, 2015, 11:58:32 ÖS »
Fosfatın kritik düzeyde sıfırlanması söz konusu mu?

Bir yazınızda bu nedenlerle kendi akvaryumunuza daha fazla balık ve daha fazla yemleme yaptığınızı söylemişsiniz. Sizin akvaryumunuzun canlı yükü herhangi bir başka akvaryumla karşılaştırılamayacak düzeyde diye hatırlıyorum. Bu sebeple bir kriter olarak bunu kendime uyarlayamıyorum.

AIO ve XXL ın birlikte kullanımı konusunu henüz anlayamadım. Daha doğrusu XXL a ihtiyacın ne zaman doğacağını yada doğup doğmadığını anlayamadım. Canlı yüküne göre bir kriteri var olduğunu tahmin edebiliyorum.

Sanırım şimdilik AIO ile günlük Kh ve Ph testlerimi yaparak önce stabil bir Kh seviyesi yakalayacağım. Ardından XXL konusunu yeniden gündeme alacağım.

Bu arada bir başka yazınızda akvaryumunuzda sadece AIO zeolix ve elyaf çorap kullandığınızı yazmışsınız. Bu bana çok inanılmaz geliyor. Yinede SPS akvaryumu için bunu denemek istiyorum. Umarım başarılı bir sonuç yakalarım.
Huzur Doğadadır!

Çevrimdışı karaadam

• Admin
  • Shark
  • Yer: ANKARA
  • İtibar: 57
    • Cihan Toprak
    • CoralX
  • Net su hacmi: 3000lt
« Yanıtla #289 : Nisan 08, 2015, 11:35:10 ÖÖ »
Fosfatın sıfırlanması olasılığı her akvaryumda  ve yöntemde var tabiki .
AIO lu yöntemde fosfatın sıfırlanması daha çok hızlı meecan büyümesinden
olur. Mercan büyürken azımsanmayacak miktarda fosfat tüketir . Tabiki
bu sorunlar başlangıc sorunları değil . Mercan yükü ciddi şekilde arttıkca
fosfat kontrolu zolaşabilir.
Korkumu aptallaştırır yoksa aptal mı korkaktır ? 

Çevrimdışı Horizon

• Nemo
  • *
  • Boşver Cool!
    • Toygar Niron
« Yanıtla #290 : Nisan 08, 2015, 02:19:20 ÖS »
Mesajı aldım cihan Bey:) Peki o halde dert etmiyorum şimdilik bunları ama ölçümleri de elden bırakmıyorum.
Huzur Doğadadır!

Çevrimdışı mmoner

• Tang
  • Yer: Bursa
  • İtibar: 38
    • Mahir ÖNER
« Yanıtla #291 : Eylül 27, 2015, 06:45:22 ÖÖ »
Merhaba,

2014 Haziran' ında aldığım AIO' yu tekrar bu şekilde kullanabilir miyim?

Çevrimdışı cihan

• Nemo
  • *
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #292 : Kasım 25, 2016, 02:38:54 ÖS »
Merhaba, aio ile ilgili bir sorum olucaki konuya uzun zamandır birşey yazılmamış ama umarım cevap gelir, erikli damacana kullanıyorum 50 tds civarı okuyorum, başka birşey kullanma şansım yok, bu suyla aio reaktörünü çalıştırsam iş görürmü, yada akvaryumun 15 lt lik tatlı su tankına erikli damacanayı boşaltırken 0 tds elde etmek için suya ne gibi bir işlem yapmam lazım yada aio reaktör öncesinde suyu sadece silikat reçineden geçirme şansım varmıdır. bu şekildemi yapmam şart. yoksa 50 tds erikli su iş görürmü reaktörde, teşekkürler

Çevrimdışı APG Akvaryum

• Firma
  • Nemo
  • Yer: İstanbul - Bahçelievler
    • Bülent DERİNKÖK
    • Aquapetgarden Akvaryum
« Yanıtla #293 : Aralık 08, 2016, 10:01:01 ÖÖ »
Cihan bey TDS ne kadar yüksekse AIO nın kalitesi o kadar düşer, 50 tds i silikat reçineden geçirerek sıfırlamak zor olur diye tahmin ediyorum zira normal ozmoz cihazlarında mebrandan sonra tds 7-10 arası çıkar ve reçine de bu 7-10 civarı olan tds değerini sıfırlar. Düz mantıkla 50 tds i en fazla 40 a düşürmüş olursunuz ki basınçlı bir kap tan geçirmek gerekiyor olabilir, yani üzerinden akıtarak tds düşmeyebilir denemedim hiç. Bana göre sisteminizin ve yatırımınız için en iyisi bir ozmoz cihazı almanızdır..