Gönderen Konu: Genel Olarak Yosun Sorunu ve Bazı Çözümler  (Okunma sayısı 587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Reef 47

  • Moderatör
  • Tang
  • ****
  • İleti: 447
  • İtibar: 7
Genel Olarak Yosun Sorunu ve Bazı Çözümler
« : Aralık 14, 2016, 03:13:04 ÖS »
Yosunlar, sağlıklı bir akvaryumda ya da akvaryum ne kadar temizlenirse temizlensin yetişebilir. Alglerin büyümesini tamamen önleme veya durdurmanın kesinlikle güvenli bir yolu yoktur. Akvaryumda yetişmeye başlayınca, çok hızlı bir şekilde yayılırlar. Birkaç gün içinde küçük bir yosun topluluğu üç katına çıkabilir.

Bitkiler gibi, tüm yosun türleri, ışığa, suya ve besinlere ihtiyaç duyar. Akvaryumun suyu bu şartları sağladığından, yosunların hızlı birikmesini önlemek için kontrol edebileceğimiz iki faktörle başlıyoruz.
Bunlar: akvaryumun aldığı ışık miktarı; Ve suda çözünen besin maddelerinin seviyeleri. Ayrıca alglerin büyüme hızını ve birikimini, büyük ölçüde azaltabilecek musluk suyu ön-muamelesi, filtrasyon ve sterilizasyon yöntemleri bulunmaktadır.

Aydınlatma:

Akvaryumun aldığı ışık miktarını sınırlandırmak yosun oluşumunu kontrol altına almanın en önemli faktörlerinden biridir. Akvaryum bir pencerenin yakınında ise, akvaryum doğrudan güneş ışığı almıyor olsa bile algler daha hızlı büyür. Akvaryum ışıklarını günde sekiz saatten fazla  açık bırakmak, hızlı yosun gelişimine neden olabilir. Akvaryum aydınlatmaları günde on saatten fazla açık olmamalıdır.
Balıklara her gün en az altı saat ışık gereklidir, mercanlara gelince mercanların sağlıklı kalması için günde en az 8 saat ışık gereklidir.

Besinler:

Herhangi bir bitki gibi, yosunların da hayatta kalması için yiyecek gerektirir. Yosunların ihtiyaç duyduğu üç temel besin maddesi azot, fosfor ve potasyumdur. Akvaryumda, bu saydığım besinler; balık atıkları, yenilmemiş gıdalardan, faydalı bakterilerin metabolizmasından ve bitki artıkları veya ölü yosunlar gibi diğer organik maddelerin çürümesinden gelir. Musluk suyunda şaşırtıcı derecede yüksek miktarda fosfat var, musluk suyundaki bu yüksek seviyedeki fosfatlar da akvaryumunuzda ki hızlı alg yetişmesinin önemli bir nedenidir. RO su ile sık su değişimi yaptığınızda azot ve besin maddelerinin birikimini kontrol edebilirsiniz. Fosfatlar harici bir filtrede fosfat giderici kullanarak veya akvaryum için ters ozmoz kullanarak kontrol edilebilir.

Yosunların birçok farklı yaşam formları olmasına rağmen, uygulanacak adımlar benzerdir. Etkili besin kontrolü yöntemleriyle, başarıya ulaşılabilinir.

Alglerin gelişimini önlemenin bazı yolları:


Bir RO / DI (Distile su ünitesi) satın alın, ya da ticari bir kaynaktan RO / DI suyu satın alın, ya da yalnızca RO veya  DI suyu kullanın.  (Tavsiye Edilir)

Fosfat tutucu ürünler'i satın alıp kullanın. (Tavsiye Edilir)

Sumpınızda veya akvaryumunuzda mangrov bitkisi alıp kullanın. (Tavsiye edilen)


[ Guests cannot view attachments ]           [ Guests cannot view attachments ]


Derin kum yatağı ile refugium kullanın.


[ Guests cannot view attachments ]                   [ Guests cannot view attachments ]  Satın aldığınız deniz tuzlarının yüksek düzeyde fosfat içerip içermediğini kontrol edin.

Balıklarınızı aşırı beslemeyin ve bu da Nitrat (N03) artmasına neden olur. (Tavsiye Edilir)

Yenmemiş yiyecekleri ve diğer gevşek maddeleri (parçacıkları) akvaryumdan uzaklaştırın (dip çekimi). (Tavsiye Edilir)


[ Guests cannot view attachments ]


Periyodik su değişiklikleri yapın. (Tavsiye Edilir)

Akvaryumunuzda ki nitrat (N03) ve fosfat (P04) seviyelerini azaltarak, tankınızın yakında sağlıklı olmasını ve yeşil saç alg'lerinden muaf olması sağlanabilinir.

Tavsiyeleriniz varsa, eksikler varsa, yanlışlar varsa lütfen belirtiniz.

 

Benzer konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
MANTAR GENEL

Başlatan MAC Mantar

5 Yanıt
1442 Gösterim
Son İleti Ocak 03, 2011, 05:40:43 ÖS
Gönderen: samurai
3 Yanıt
1353 Gösterim
Son İleti Aralık 14, 2011, 12:00:43 ÖÖ
Gönderen: MilesDavis
16 Yanıt
3248 Gösterim
Son İleti Şubat 20, 2012, 12:10:05 ÖÖ
Gönderen: argento76
3 Yanıt
1262 Gösterim
Son İleti Eylül 13, 2012, 03:57:48 ÖS
Gönderen: dufpanla
1 Yanıt
755 Gösterim
Son İleti Şubat 24, 2014, 10:28:49 ÖS
Gönderen: APG Akvaryum